Miliony dolarů. Mít doma kousek Messiho. Do dražby půjdou jeho fotbalové dresy

Lionel Messi.

Lionel Messi.FOTO: Profimedia.cz

Dresy Lionela Messiho by se pro fanoušky mohly stát nejcennějším fotbalovým memorabiliem. Tedy v případě, že se prodají za více než 7,4 milionů liber, za které se prodal dres Diega Maradony ze čtvrtfinálového vítězství nad Anglií v roce 1986, kdy vstřelil svůj nechvalně známý gól "Boží rukou".

Do aukce půjdou Messiho fotbalové dresy, které nosil během vítězného tažení Argentiny na mistrovství světa v roce. Podle odhadů se stanou nejcennější sbírkou sportovních památek, které kdy byly draženy.

Aukční síně Sotheby's odhaduje, že by se šest dresů, které měl argentinský kapitán na sobě v Kataru, včetně těch, které nosil během finále proti Francii, mohlo vydražit za více než 10 milionů dolarů.

Argentina vyhrála finále, a tím svoje třetí mistrovství světa ve fotbale, v penaltovém rozstřelu nad Francií po remíze 3:3, v níž Messi vstřelil dva góly.

36letý Messi zprávu o dražbě sdílel na svých sociálních sítích a oznámil, že část výtěžku bude věnována projektu Unicas, který vede dětská nemocnice Sant Joan de Deu v Barceloně pro děti trpící vzácnými chorobami.

Pokud jde o fotbalové memorabilie, současný rekord za předmět nošený ve hře činí 9,3 milionů dolarů a jedná se právě o již zmíněného slavného Argentince, Diega Maradonu. Jde totiž o dres, který měl na sobě v roce 1986 během čtvrtfinálového vítězství 2:1 nad Anglií, díky čemuž Argentina postoupila do semifinále a nakonec i mistrovství světa vyhrála.

Sotheby's dá Messiho dresy do dražby mezi 30. listopadem a 14. prosincem a během těchto dnů budou k vidění v jejím sídle v New Yorku v rámci bezplatné veřejné výstavy.

Vedoucí oddělení moderních sběratelských předmětů aukční síně Sotheby's, Brahm Wachter, označil vítězství Argentiny na mistrovství světa za "jednu z největších událostí ve sportovní historii, která je neodmyslitelně spjata s Messiho cestou".

Messi v současné době hraje v americké MLS za Inter Miami. Mnohokrát vyhrál LaLigu a čtyřikrát Ligu mistrů. Je také rekordmanem v udělených ocenění Zlatý míč, kterých získal rekordních osm.