Messi je posedmé nejlepším fotbalistou roku

Fotbalový král.

Fotbalový král.FOTO: Facebook Lionel Messi


Tradiční udílení cen The Best FIFA je za námi. Slavnostní ceremonie proběhla v Paříži. FIFA ocenění se udělují už od devadesátých let, od roku 2016 pod jménem The Best. Přestože je anketa poměrně sledovanou událostí, nejde o tak prestižní cenu jako je Zlatý míč. Faktorem také je, že v ceně FIFA hlasují kapitáni a trenéři, což může výrazně zkreslit výsledky. 


Letošní ocenění byla udělena za poměrně dlouhý časový úsek, hodnotily se totiž úspěchy mezi 8. srpnem 2021 a 18. prosincem 2022. To však nezabránilo několika kontroverzím.

Udělení cen v mužské kategorii jednoznačně dominovala Argentina. Nejlepším fotbalistou hodnocené sezóny se stal nepřekvapivě Lionel Messi. Z pozice kapitána dokázal Argentinu dovést k titulu mistrů světa po dlouhých 36 letech.

"Byl jsem schopný dosáhnout na svůj sen po spoustě bojů a hledání. Je to ta nejkrásnější věc, co se mi během kariéry stala," řekl Messi během události. Stal se také prvním hráčem, který byl oceněn jako nejlepší fotbalista ve třech různých dekádách. 

Nejlepším mužským trenérem se následně stal Lionel Scaloni, a to zrovna v den, kdy prodloužil svůj kontrakt s Argentinou do roku 2026. A do třetice si argentinský tým může připsat také ocenění pro Nejlepšího mužského brankáře, které si odnesl Emiliano Martínez. 


Martínezovo výhra však mezi fotbalovými fanoušky na Twitteru vzbudila vlnu nesouhlasu. Mnoho z nich je přesvědčených, že Martínez si trofej nezaslouží, jelikož jeho výkon byl výrazný pouze během mistrovství světa.

"Musí to být ten nejhorší vítěz v historii. Jak sakra může vyhrát pouze díky chyceným penaltám a jednomu zásahu proti Kolo Muanimu. To je ostuda." tweetnul jeden fanoušek. Další výhru komentoval takto: "Byl dobrý jeden měsíc a dostal cenu za celý rok. Výsměch."

Dozvuky mistrovství světa se ale projevují i v poslední ceně, kterou Argentina získala. Ocenění totiž získali fanoušci, kteří v Kataru projevovali vášeň pro svůj tým. Porazili tak fanoušky z Japonska, kteří se proslavili dokonalou čistotností na stadionech během mistrovství.