Manchester City v nesnázích. Přes 100 porušení pravidel v účetnictví?

Manažer Manchester City. Jak to dopadne?

Manažer Manchester City. Jak to dopadne?FOTO: Facebook Manchester City


Citizens se v poslední době nepotýkají s příliš oslnivou formou. V posledních pěti zápasech dvakrát prohráli a naposledy je o víkendu přelstil Tottenham. Úřadující mistr se teď nicméně potýká s mnohem horším osudem.


Premier League obvinila Manchester City za porušení pravidel ve více než sto případech. Zástupci ligy zkoumali účetnictví slavného klubu do hloubky od roku 2009 do roku 2018. Nyní přišli s důkazy, které mají svědčit o více než stovce prohřešků, na speciální komisi.

Anglická nejvyšší soutěž pak ve svém oficiálním prohlášení uvedla, že City porušilo pravidla, podle kterých musí poskytovat přesné finanční informace, které poskytují pravdivý a poctivý obraz o finanční situaci klubu.

Klub měl porušit pravidla související s předpisy UEFA, stejně jako pravidla Premier League o ziskovosti a udržitelnosti. A to v sezonách 2013/14 až 2017/18.

Komise, která se skládá z nezávislých členů, může uložit tresty včetně pokuty, odečtení bodů a podle BBC hrozí Sky Blues i vyloučení z nejvyšší anglické fotbalové soutěže. O vyloučení klubu začaly v posledních dnech spekulovat hojně i další média.


Novinář Simon Stone z BBC nicméně upozorňuje na to, že tento případ nebude vyřešen v nějaké dohledné době. Manchester City totiž vždy popíral jakékoliv své pochybení. A překvapení vyjádřil i nad tím, že by se měl dopustit porušení pravidel Premier League. 

City změnily podobu fotbalu. V roce 2008 přezval klub soukromý kapitál ovládaný královskou rodinou z Abu Dhabí. Ten do klubu napumpoval obrovské množství peněz. Hodnota Manchesteru City se odhaduje na více než 1 miliardu liber a klub je srdcem celosvětové sítě 12 fotbalových týmů.

I proto se na světlo světa prodrala otázka finančního fair play. S tou se klub potýkal i v minulosti. Před třemi lety rozhodla Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) o suspendaci klubu. 

UEFA nařídila dvouletý zákaz účasti v evropských pohárech kvůli porušení právě finančního fair play. Vedení klubu v té době zvolilo podobnou rétoriku, s jakou se vyjadřuje i k aktuálním obviněním, a uspělo. Sportovní arbitrážní soud ještě téhož roku zákaz zrušil.

Semínka pochybností nicméně utkvěla v hlavě manažera City Pepa Guardioly, který se nechal slyšet, že pokud bude mít pocit, že mu bylo lháno, tak z klubu odejde. "Když jsou z něčeho obviněni, ptám se jich, jestli je to pravda. Tvrdí, že ne a já jim věřím. Pokud se ale dozvím, že mi lhali, tak se okamžitě balím. Vložil jsem do představenstva svou důvěru. Věřím jim a kvůli tomu bráním klub."