Majitel Sparty Křetínský byl v poločase utkání s Brnem za rozhodčími, vše bude řešit disciplinárka

Daniel Křetínský.

Daniel Křetínský.FOTO: Profimedia.cz

Přešlap! Majitel fotbalové Sparty, miliardář Daniel Křetínský, to pořádně přehnal a porušil pravidla hry. V neděli pozdě večer prasklo, že během poločasové přestávky nedělního utkání mezi pražským klubem a Zbrojovkou Brno navštívil kabinu rozhodčích. Hlavní arbitr zmíněného duelu Marek Radina vše uvedl do zápisu o utkání a doporučil, aby se celým incidentem zabývala disciplinárka.

Fanoušci tak mají o čem diskutovat a čekají, jaký trest případně šéf Sparty dostane. Když se o podobný kousek pokusil před více než rokem a půl šéf Jablonce Miroslav Pelta, schytal severočeský klub pokutu sto tisíc korun, bývalý šéf českého fotbalu trest nedostal.

Sparta v duelu s Brnem prohrávala 0:1. Ještě do přestávky ale stihla skóre otočit. A nakonec dokráčela za tříbodovým ziskem po výhře 3:1. V tabulce se tak Letenští bodově dotáhli na vedoucí Slavii. Více než o výsledcích však nyní fanoušci debatují o situaci, ke které podle oficiálního zápisu došlo v poločase zmíněného duelu. Šéfovi Sparty Křetínskému se podle všeho nepozdávaly verdikty sudího Radiny. Problematický se mohl zdát Řezníčkův gól, po němž hosté vedli a také neuznaná trefa sparťana Tomáše Čvančary, kde se řešilo údajné hraní rukou.

Známý podnikatel se rozhodl vše vyřešit po svém a v poločasové pauze se zašel přímo do šatny rozhodčích zeptat, jak to v první půli na hřišti bylo. Hlavní arbitr vše následně popsal do zápisu o utkání. Tam zmínil, že chování fanoušků na Letné i počínání pořadatelů popíše technický delegát. Sám se věnoval především nečekané poločasové návštěvě miliardáře Křetínského. „O poločasové přestávce vstoupil do kabiny rozhodčích pan Daniel Křetínský v doprovodu hlavního pořadatele. Slušnou formou požádal o vysvětlení dvou herních situací a následně kabinu rozhodčích opustil,“ napsal do zápisu Radina.

Následně zaškrtl, aby se celou věcí zabývala disciplinárka. Ta podobnou věc řešila naposledy před necelými dvěma roky, kdy do kabiny rozhodčích zavítal o poločase prvoligového utkání Jablonec - Bohemians majitel severočeského klubu Miroslav Pelta. Na to pro změnu upozornil tehdejší trenér pražského klubu Luděk Klusáček.

Tehdy rozhodčí Tomáš Klíma také popsal události do zápisu. „Během poločasové přestávky přišel do kabiny rozhodčích pan Miroslav Pelta, načež jsem jej požádal, aby kabinu rozhodčích neprodleně opustil. Zdržel se cca 15 sekund. Před svým odchodem komentoval dosavadní vývoj utkání slovy: "My hrajeme strašně, vy ale pískáte dobře. Omlouvám se za chování trenéra, domluvím mu. Držte se!"

K problematickému chování bývalého šéfa FAČR, který ale za svůj počin nedostal trest, vydala prohlášení i Komise rozhodčích. Ta již od začátku zmíněné sezony apelovala na sudí, aby nedocházelo k jakýmkoliv neoficiálním kontaktům mezi rozhodčími a funkcionáři klubů.

„Jakékoliv nedodržování těchto interních opatření ze strany rozhodčích bude z naší strany důsledně trestáno," uvedla komise, v jejímž čele stojí bývalý sudí Radek Příhoda. Vyzvala také všechny funkcionáře, aby dodržovali fotbalové normy a vyhnuli se neoficiálním kontaktům s rozhodčími tak, aby nebyl poškozován český fotbal.

Teď je tedy na tahu disciplinární komise. Sparta se k případu z nedělního večera zatím také nevyjádřila.