Lyžaři se pustili do aktivistů. Házeli po nich sněhové koule

Protest...

Protest...FOTO: Profimedia.cz


Lyžařský závod v rakouském Gurglu musel být na pár minut přerušen. Norský lyžař se totiž vrhl na ekologické aktivisty, kteří v sobotu narušili Světový pohár v alpském lyžování.


Nejúspěšnější norský slalomář Henrik Kristoffersen musel být odtažen od protestujících, zatímco úředníci během dramatického přerušení slalomu odváděli ostatní ze sjezdovky.

Do konce závodu zbývalo ještě pět lyžařů, když závod musel být přerušen. Aktivisté ze skupiny Letzte Generation totiž seděli na dráze za cílovou čárou, sprejovali na ni a drželi nápisy. Komentátoři Eurosportu na situaci reagovali, že protestující se "snažili co nejvíc narušit sport, abychom byli upřímní, s čímž fanoušci zřejmě nesouhlasí víc než kdokoli jiný".

Na záběrech je vidět, jak Kristoffersen viditelně rozrušený ukazuje na protestující, zatímco se ho funkcionáři a policie snaží zadržet. "Je to tak neuctivé," řekl poté Kristoffersen norské národní televizi NRK. "Řekněte si, co chcete, hlasujte a snažte se věci změnit odtamtud. Ale neničte to lidem. Je to naprosto nechutné."


"On ten sport prostě strašně miluje. Rozčiluje ho to," řekl jeden z komentátorů. "To je typ lyžaře, kterým tenhle mladý kluk je. Nosí své srdce na rukávu," reagoval druhý. Sám Kristoffersen pak skončil na sedmém místě s kombinovaným časem 1:48,43.

"Dnešní situace během druhého kola bude rozdělovat spoustu názorů, ale já jsem ten, kdo koná, pokud cítí křivdu," napsal lyžař na platformu X, dříve známou jako Twitter. "Není pochyb o tom, že klima je obrovský problém, a já to nechci potlačovat. Na narušování kulturní akce však nikdy nebude vhodná doba ani místo. Pro většinu sportovců je to všechno. Nejméně čtyřem závodníkům dnes zničili závod, a to je v mých očích nespravedlnost. Děkuji za veškerou podporu, které se mi dostalo."

Televizní kamery také zachytily Kristoffersena a Chorvata Filipa Zubčiče, jak házejí po demonstrantech sněhové koule. "Zubčič zasáhl jednoho protestujícího do hlavy. Měl z toho radost," řekl Kristoffersen televizi NRK. 

Organizace Letzte Generation odpovědná za protest byla založena v roce 2021 a působí v Německu, Itálii a Rakousku. Skupina je známá svými silničními protesty, během roku 2022 uspořádala jen v Německu 276 blokád silnic.