Lewis Hamilton by mohl ztratit titul mistra světa

Přijde Hamilton o titul?

Přijde Hamilton o titul?FOTO: Profimedia.cz


Hamilton v posledním kole finále Velké ceny Brazílie předstihl Felipeho Massu a sebral tak jezdci Ferrari titul mistra. Aktuálně se ale mnohem více řeší závod z roku 2008, který by mohl být zpochybněn, informoval server mirror.co.uk.


Felipe Massa chce posoudit své právní možnosti ve snaze změnit výsledek závodu o titul mistra světa z roku 2008. Brazilec si po dojetí do cíle Velké ceny Brazílie několik vteřin myslel, že se před domácím publikem právě stal mistrem světa. Hamilton měl ale jiné plány, v posledním kole předjel Timo Glocka a získal tím dostatek bodů, aby se opět posunul před svého soupeře.

Massa tehdy přijal tuto bolestivou porážku s velkou důstojností a sportovním chováním. Po 15 letech se však 41letý jezdec po nedávných komentářích bývalého šéfa F1 Bernieho Ecclestonea, které se týkaly Velké ceny Singapuru 2008, snaží změnit historii.

Tento závod se nechvalně zapsal do historie, když Nelson Piquet Jr. později prohlásil, že mu Renault nařídil úmyslně nabourat svůj vůz ve prospěch svého týmového kolegy Fernanda Alonsa. Následný safety car vedl k tomu, že Massa po zpackané zastávce v boxech dojel pouze na 13. místě, zatímco Hamilton projel cílem jako třetí.


Odstranění výsledku tohoto singapurského závodu ze šampionátu 2008 by změnilo výsledek závodu o titul, v němž by zvítězil Massa. Ecclestone nedávno řekl serveru F1 Insider, že lituje, že tak tehdy neučinil, protože měl pocit, že Brazilce o šampionát "ošidili".

Stanovy mezinárodní automobilové asociace (FIA) nařizují, že klasifikaci sezóny F1 nelze měnit, jakmile je na konci roku ukončeno slavnostní předávání cen. A jelikož se tzv. "Crashgate" dostal na veřejnost až v průběhu následující sezony, řídící orgán prohlásil, že není možné anulovat výsledek předchozího ročníku GP Singapuru. Ecclestone ale přiznal, že on i tehdejší prezident FIA Max Mosley o obviněních z úmyslné havárie v roce 2008 věděli, ale nejednali.

"Je velmi smutné vědět, že výsledek tohoto závodu měl být zrušen a já bych měl titul. Nakonec jsem to byl já, kdo tím ztratil nejvíc. Takže po tom jdeme, abychom všechno pochopili," řekl Massa pro Motorsport.com.

Motivací Massy podle jeho slov nejsou finanční důvody, ale snaha vydobýt si místo mezi bývalými šampiony F1, které mu bylo podle jeho názoru nespravedlivě odebráno.