Krutý krach a stamilionové dluhy. Český mistr světa je v obrovském průšvihu

Michal Sýkora.

Michal Sýkora.FOTO: Profimedia.cz


Není zlato jako zlato. Zatímco v hokeji pro něj znamenalo v podobě dvou medailí vrchol kariéry, v byznysu se nakonec pro něj stal nejcennější kov prokletím. Někdejší hokejový obránce Michal Sýkora se dostal do obrovských problémů, když zprvu úspěšné obchodní aktivity se zlatými cihlami se krutě zvrtly. Nyní 49letý dvojnásobný světový šampion nasekal podle deníku Blesk obří dluhy ve výši neuvěřitelných 200 milionů korun, které už není schopen splácet.


Bankroty sportovců bohužel nejsou ničím novým. Neuvěřitelné jmění převyšující v přepočtu na koruny 9 miliard byl třeba schopen prohýřit jeden z nejslavnější boxerů všech dob Mike Tyson. Z gigantické sumy mu zbyly jen dluhy.

Smutný příběh podobného ražení prožil také třeba trojnásobný wimbledonský vítěz Boris Becker, který rozfofroval své obří výdělky a navíc byl odsouzen za maření insolvenčního řízení na 2,5 roku a z trestu si nakonec za mřížemi natvrdo odpykal osm měsíců.

Žaláři se nakonec vyhnul Sýkorův vrstevník ze zlaté éry českého hokeje Roman Čechmánek, jenž nezvládl podnikání v pivovarnictví, pohostinství a dalších investičních aktivitách. Loni u zlínského soudu vyvázl s podmínečným trestem za podvod, protože podle soudního verdiktu si bývalý skvělý gólman půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že nebude schopen splácet. Podle rozsudku tak způsobil škodu 7,2 milionů.

To jsou ale v porovnání se sekyrou, kterou zasekl Michal Sýkora, jen drobné. Jeho společnosti MPM Invest a The Golden Investment jsou v konkurzu. "Je tam 40 přihlášených věřitelů," prozradila pro agenturu ČTK mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové ke konkurzu první jmenované společnosti.

Věřitelé nejspíš nedostanou nic


Insolvenční správce řešící druhou Sýkorovu firmu The Golden Investment Radim Janoušek, uvedl pro Blesk, že s ním Sýkora nespolupracuje. Pro věřitele nemá navíc moc dobré zprávy, podle něj nejspíš nedostanou nic.

Přitom se zprvu zdálo, že byznys má pardubický rodák rozjetý výborně. "Vedle prodeje investičního zlata mapujeme další služby, jako je prodej zlatých slitků nebo různé finanční produkty bázované na zlatě. A když se podíváme na zájem, tak je jednoznačně rostoucí," chlubil se ještě v roce 2016 Sýkora týdeníku Euro.

Jenže další expanze jeho podnikání přineslo katastrofu, a to nejspíš i kvůli jednání jednoho z jeho obchodních partnerů. Někdejší řízný zadák o všechno přišel a stáhl s sebou i své kamarády v roli věřitelů. Jejich seznam čítá mnoho známých jmen ze sportovního prostředí jako další bývalí hokejisté Jiří Tlustý, Vladimír Růžička, Radek Smoleňák či fotbalisté Dušan Švento, David Lafata, Pavel Kadeřábek a řada dalších.

I oni přišli o miliony a nechtějí to nechat jen tak. Část z věřitelů se rozhodlo podle tvrzení Blesku na něj podat trestní oznámení.

Bývalý mistr světa z let 1996 a 2000 a účastník hvězdně obsazeného olympijského turnaji v Salt Lake City 2002, jenž si kromě Pardubic a Sparty zahrál také v NHL za San Jose, Chicago, Tampu Bay a Philadelphii tak může klidně skončit jako třeba zmíněný Boris Becker ve vězení.