Král je mrtev, ať žije král. LeBron James zlomil jeden z největších rekordů

Nový král NBA.

Nový král NBA.FOTO: Profimedia.cz


Jeden z nejúžasnějších rekordů v historii NBA trval téměř 39 let. Dokud si jej LeBron James neuchvátil pro sebe. Útočník Los Angeles Lakers překonal rekord Kareema Abdula-Jabbara, který během své kariéry nastřílel neuvěřitelných 38 387 bodů. Tato meta se zdála býti nedosažitelnou. Nesplnitelnou pro kohokoliv. Jenže LeBron není jen tak někdo. Pro něj je slovo nepravděpodobnost pouhou rutinou.


Abdul-Jabbar hrával NBA v letech 1969 až 1989, přičemž až později byla zavedena střelba za tři body. NBA byla v té době mnohem defenzivněji laděnou soutěží, než je tomu dnes. V tomto ohledu má James, jenž v nejslavnější soutěži světa působí od roku 2003, mírnou výhodu.

Před úterním zápasem se skloňovala pouze jediná otázka. Dokáže James nastřílet 36 bodů a překoná rekord Abdula-Jabbara? Dokázal!

LeBron na to nepotřeboval ani celou hru. Rekord se mu podařilo překonat již 10 sekund před koncem třetí dvanáctiminutovky. Střelou za dva body. Poté zvedl ruce a podíval se do hlediště na tisíce lidí, kteří se přišli podívat na jeho zápis do historie.


Na vteřinu se zastavil, předklonil se, opřel si ruce o kolena a usmál se. Jeho rodina a přátelé vyskočili ze sedadel a rozběhli se za ním. V očích měl slzy.


Zápas pak byl zhruba na deset minut přerušen kvůli slavnostnímu ceremoniálu. Tabule v rohu arény se proměnila v salvu gratulací. "Nikdy jsem si nemyslel, že by někdo mohl překonat Kareemův rekord," řekl Magic Johnson během klipu s gratulací, když mluvil za většinu pozorovatelů NBA.

"Připadal jsem si, jako bych dnes večer seděl na vrcholu arény," řekl James na tiskové konferenci po zápase. "Asi bych spočítal na prstech jedné ruky, kolikrát jsem za posledních dvacet let brečel, ať už štěstím, nebo smutkem," odhalil James. "Takže tenhle okamžik byl jedním z těch, kdy jsem se trochu rozplakal. Byly to slzy typu: nemůžu uvěřit, co se to děje."

Rekord Abdula Jabbara nedokázali překonat ani takoví velikáni jako Michael Jordan nebo Kobe Braynt. James nicméně i ve své dvacáté sezóně sbírá body jako na běžícím páse. Jeho průměrný počet bodů na zápas je 30,2.

Svůj příběh však stále nedopsal. I ve svých osmatřiceti letech se udržuje ve skvělé formě. Díky usilovnému tréninku si drží výtečnou fyzickou kondici, a tak si může splnit i další sen. Potkat se na palubovce NBA se svým osmnáctiletým synem Bronnym. 

"LeBron je jedním z těch, kdo přišel tuto hru ovládnout. Měl velikost a talent na to, aby můj rekord překonal" poklonil se novému králi Abdul-Jabbar v televizním rozhovoru pro TNT.