Korupce ve fotbale? Rozhodčí podal žalobu

Bude problém?

Bude problém?FOTO: FC Barcelona.

Avier Estrada Fernández, španělský rozhodčí, zahájil soudní proces s bývalým hlavním rozhodčím José Maríou Enriquez Negreirou a jeho synem za údajnou sportovní korupci a přijímání podvodných plateb.


Estrada Fernández je známý rozhodčí, který rozhodoval v několika významných fotbalových zápasech. Tvrdí, že Negreira a jeho syn se zapojili do sportovní korupce tím, že se pokusili ovlivnit výsledek zápasu úplatkem. Dle Pledgetimes Estrada ve své stížnosti uvádí, že Enríquez Negreira vzhledem ke svému postavení ředitele sboru rozhodčích "měl nebo mohl mít" vliv na sbor rozhodčích. Barcelonská prokuratura případ vyšetřuje s obtížemi, jelikož neexistuje žádná dokumentace, která by dokazovala existenci údajné korupce. 

Žaloba Estrady Fernándeze je významným pokrokem v boji proti sportovní korupci. Zdůrazňuje důležitost zachování integrity hry a vážné důsledky, které s sebou nesou pokus o manipulaci s výsledkem zápasu. Sportovní korupce je rozšířeným problémem, který postihuje mnoho sportů po celém světě. Má mnoho podob, včetně manipulace s výsledky zápasů, úplatkářství a dopingu.

Nejenže podkopává poctivost a integritu hry, ale má také vážné sociální a ekonomické důsledky. Obvinění, která Negreira odmítl, vedla k prohloubení korupčního skandálu v katalánském fotbalovém řídícím orgánu. Žaloba byla podána 22. srpna 2022 u španělského nejvyššího soudu.

Skandál trvá od roku 2019 a za jejich údajnou účast už byla zatčena řada vysoce postavených činitelů. Podezření z korupce podpořilo přepracování systému, přičemž mnozí věří, že současný systém je příliš otevřený korupci a je třeba jej reformovat.


Obvinění navíc ještě více poškodila pověst řídícího orgánu katalánského fotbalu, která byla v posledních letech již pošramocena. FC Barcelona nyní bude muset tvrdě pracovat, aby si znovu získala důvěru fanoušků i hráčů.

Obvinění Estrady Fernándeze by mohla vést k tomu, že Negreira bude čelit vážným sankcím, včetně dlouhého trestu odnětí svobody, pokud se to prokáže. Jak se bude kauza vyvíjet, se teprve uvidí, ale je jasné, že situace v řídícím orgánu katalánského fotbalu zdaleka není ideální.