Kontroverzní novinka v kulturistice. Mužské wellness. Úlet, reagují fanoušci

Co říkáte na novinku?

Co říkáte na novinku?FOTO: Profimedia.cz


Nemalé pozdvižení vyvolala regionální kulturistická show s názvem Roraima Classic. Během nedávných závodů v Brazílii totiž byla spuštěna nová kategorie, a sice mužské wellness, čímž došlo k podnícení kontroverze. Na novinku rázem reagovali lidi ze světa kulturistiky. Informaci publikoval také server generationiron.com.


Nutno podotknout, že regionální soutěž Roraima Classic, která se koná v Brazílii, není nijak spojena s federacemi IFBB a NPC, ale je samostatnou iniciativou pořadatele soutěže Marcinha Beloty. A byť se prvně jmenovaná organizace stále rozrůstá a rovněž má kategorii wellness, je však určena pouze pro ženy. V této divizi se klade velký důraz na symetrii a proporce, s důrazem na spodní část těla - vyzdvihují se vyrýsovaná stehna, tvarované boky a postavy přesýpacích hodin. Horní část těla naopak zůstává o něco pozadu, zde se zřetel nebere.

Kategorie wellness žen přitom vstoupila v platnost teprve v roce 2020, od té doby se konaly hned tři závody s názvem "Wellness Olympia," přičemž pokaždé dokázala uspět Brazilka Francielle Mattos. I díky ní nová divize zaznamenala pozoruhodný nárůst popularity, v její rodné zemi se proto pokusili podobnou záležitost přichystat i pro mužské pohlaví.

"Men's wellness dává mužům možnost předvést svou sílu, krásu a fyzické schopnosti a nezapomíná na ty, kteří ve sportu často nemají prostor. Tato kategorie neublíží žádné ženě, protože je to nová samostatná kategorie," stojí v prohlášení pořadatelů závodů, kteří mají za sebou druhý ročník. Teprve nyní ale vstoupila v platnost zmíněná novinka.

Kontroverzní krok, který se horlivě řeší i v kulturistických diskuzích, pochopitelně vzbudil řadu negativních reakcí. "Naprostý úlet, kulturistická éra je definitivně pryč," rozepsal se pod příspěvkem jeden z diskutujících, který patrně narážel i na to, že mužští závodníci pózuji na pódiu s dolní částí spodního prádla, které až podezřele kopíruje to, v čem se "promenádují" ženy.


"Byl jsem tam, všechno jsem viděl. Myslím si, že je to správná iniciativa, protože pokud chcete soutěžit, pojďme kategorie rozdělit spravedlivě. Nebudete soutěžit se ženami, nikomu to neublíží. Každý je na správném místě," vyzdvihuje pozitiva jeden z diváků nedávných závodů a poukazuje na to, že alespoň nevzniknou komentáře, proč se někteří transgender sportovci zapisují do nesprávných kategorií. 

Nedávné závody přitom opanoval domácí závodník San Moraes, který se následně dojetím rozplýval i na sociálních sítích. "Energie na této akci byla neskutečná. Děkuji všem, co mi věřili," rozepsal se na Instagramu, kde nezapomněl poděkovat i svému trenérovi Marcinu Hobelovi.

Kdo je ale výrazně proti, je úspěšný kulturista Mike Sommerfeld, jenž se na novou myšlenku zeptal i svých fanoušků. Jeden z nich dokonce zavelel k bojkotu v případě, kdy by ženské kulturistické kategorie měly být zcela zrušené. "Byla by to facka do tváří všem ženám. Ale co, do tohoto rozbitého světa se to snad i hodí," povzdechl si fanoušek.