KO ve fackované vystrašilo fanoušky. Z primitivní disciplíny se stala regulérní soutěž

Do fackované může každý...

Do fackované může každý...FOTO: Power Slap League


Americká fackovací liga s názvem Power Slap League znovu dala okusit tvrdost stále víc oblíbené disciplíny, alespoň co se týče sledovanosti. Jedno z nejděsivějších KO přitom padlo při šestém galavečeru, v němž padl dosud neporažený účastník Delvin Hamlett, jehož reakce po obrovském plesknutí donutila diváky trnout hrůzou. A není divu, že se diskutující znovu rozdělili na dva tábory.


Fackovaná? Kuriózní disciplína, která je populární také ve Spojených státech amerických, kde po vzoru ruských soutěží vznikla liga s názvem Power Slap League, za níž stojí i šéf nejpopulárnější bojové organizace světa UFC Dana White. Z primitivní disciplíny se tak před dvěma lety stala regulérní soutěž, v níž jde o velké peníze či slávu. Stačí k tomu udeřit soupeře fackami a doufat, že spadne.

White si mimo jiné pochvaluje také sledovanost, která údajně každým dalším turnajem roste. Hodně se ale řeší zdravotní následky, které prudké nárazy dlaní do obličejů přináší. Nejkrutější daň přišla například v roce 2021, kdy následkům krvácení do mozku podlehl polský zápasník Artur Walczak. Pro drtivou většinu to byl jasný signál, že takový způsob zábavy nechtějí ve společnosti tolerovat.

Jenomže. Power Slap šlape dál. Během posledního víkendového turnaje znovu k televizním obrazovkám přisedly miliony sledujících, kteří například mohly sledovat brutální KO neporaženého účastníka Delvina Hamletta. Ten po obrovské dělovce, jejíž hlasitost dopadu pleskla přes celou halu, měl problém s koncentrací. Nejprve se zakymácel dopředu, škubaly mu přitom horní končetiny, načež při pokusu o vyrovnání se upadl dozadu. Moment zděšení byl na světě. 


Někteří ale pochopitelně byli také v úžasu. Vždyť Hamlett zažil vůbec první porážku, kterou jistě ještě teď cítí na své tváři. Rival Vernon Cathey, jenž dokonal dílo zkázy, byl naopak štěstím bez sebe. "Ta facka mu zcela jistě vypnula pojistky, bude chvíli trvat, než se mu zase rozsvítí," komentoval stěžejní moment Michael Bisping, bývalý bojovník UFC, který KO ocenil jako nejlepší z celého turnaje.

Rovněž se probudil strach o "zničeného" Hamletta, jehož zdravotní stav několik vteřin po úderu nevypadal vůbec dobře. Organizace ale po turnaji reagovala tím, že zahraniční účastník je v pořádku, nikdo se tak o jeho zdravotní složku strachovat nemusí. "Tohle byl pokus o vraždu!" trnul hrůzou jeden z diskutujících pod příspěvkem na sociálních sítích. "Poškození mozku pro zábavu, brzo z něj bude zelenina," navázal další uživatel.

Nutno dodat, že zámořská fackovací liga se zejména na sociálních platformách setkává s velkou sledovaností. Tento několikavteřinový segment během pár desítek hodin viděly bezmála tři miliony lidí, jednou tolik naopak nasbíralo o dva dny starší video, na němž tvrdost facky okusil také bojovník MMA v bantamové váze Robert Trujillo, který nejenže moment překvapení přečkal, ale zaujal bezprostřední reakcí, během níž se usmíval od ucha k uchu. Bude tomu tak ale i příště?