Když láska zvítězí nad násilím. Autor popisuje vznik slavné fotky

Vancouver riot kiss.

Vancouver riot kiss.FOTO: Profimedia.cz


V roce 2011 hokejový tým Vancouver Canucks prohrál v sedmém zápase finále Stanley Cupu a jejich domovské město se ocitlo v bouřlivých protestech. Vypukly nepokoje v nichž byly ničeny budovy, zapalována auta a mnoho lidí bylo zraněno. V tom všem chaosu se však fotoreportérovi Richardu Lamovi podařilo zachytit jedinečný okamžik, který se rychle stal virálním. 


Snímek, který je dnes znám jako "Vancouver riot kiss" zachycuje dva mladé lidi líbající se na silnici uprostřed nepokojů. Kontrast dotváří velká skupina výtržníků v pozadí a příslušník pořádkových služeb v popředí. 

"Situace byla dost napjatá. Stáli jsme před jedním z velkých obchodních domů. Hořela dvě auta a lidé se stále snažili rozbít okna, aby se dostali do jednoho obchodu. Bylo mi jasné, že se to dostává do bodu zlomu a že přijede policie a celý ten dav vyklidí. Auta stále hořela a lidé stále házeli věci do ohně," popsal Lam pozadí vzniku snímku pro portál popphoto.com 


"Když nás policie konečně začala přesouvat, opravdu se nás snažila dostat přímo z oblasti. Zastavil jsem se a když jsem se ohlédl, uviděl jsem na ulici dva lidi. Můj první instinkt byl, že je přejeli těžkooděnci a že jsou zranění. Víte, na ulici je obrovský dav lidí a během dvaceti vteřin je holá. Když nemůžete utéct, srazí vás k zemi a pak se vrátí a všechno uklidí. A tady jsou uprostřed ulice dva lidé, kteří čekají, až se pro ně někdo vrátí. Zarámoval jsem kompozici s jedním z policistů, abych opravdu zdůraznil ten kontrast," pokračuje Lam.

Dotyčným párem z fotky jsou Australan Scott Jones a jeho kanadská partnerka Alex Thomas. Oba byli policií sraženi k zemi, když se je snažili přesunout jinam. Thomas byla v tu chvíli údajně "dost hysterická" a tak jí Scott bezmyšlenkovitě políbil, aby ji uklidnil. A přesně tu chvíli v duchu "make love not war" se Lamovi podařilo zachytit. Jones a Thomas dodnes tvoří pár a tuto ikonickou fotku mají zarámovanou ve svém baru Beerpourium.