Kdo koupí Manchester United? Majitelé požadují až 7 miliard liber

Co bude, nebude?

Co bude, nebude?FOTO: Manchester United


Majitelé Manchesteru United začali přijímat cenové nabídky na koupi klubu. Rodina Glazerů by údajně za prodej klubu chtěla 6 - 7 miliard liber. Odborníci nicméně odhadují současnou hodnotu klubu na 5 miliard liber, asi 133,5 miliardy korun. Manchester United samozřejmě získá ten, kdo složí nejvyšší nabídku. Největšími favority, kteří by mohli klub koupit, jsou prozatím katarský šejk Jassim Bin Hamad Al Thani, člen vládnoucí královské rodiny státu Perského zálivu a syn Hamada, bývalého premiéra Kataru, a sir Jim Ratcliffe, jeden z nejbohatších mužů Británie se svou skupinou Ineos.


Rodina Glazerů údajně na klubu hromadí další dluhy a fanoušci United jsou z této skutečnosti dosti znechucení. Noví majitelé se tedy zavazují také k tomu, že dluhy klubu vyrovnají a jak se nechal slyšet přímo šejk Jassim, plánuje "vrátit klubu jeho bývalou slávu jak na hřišti, tak mimo něj," citoval šejka server thesun. Jassim Bin Hamad Al Thani údajně předložil nabídku 5 miliard liber. 

"Klub bude zcela bez dluhů prostřednictvím nadace Nine Two Foundation, která se bude snažit investovat do fotbalových týmů, tréninkového centra, stadionu a širší infrastruktury, fanoušků a komunit, které klub podporují," uvedlo PR šejka Jassima Bin Hamada Al Thani pro server The Sun. "Naší vizí je, aby fotbalový klub Manchester United byl proslulý fotbalovou dokonalostí a považován za nejlepší fotbalový klub na světě."


Britský podnikatel Jim Ratcliffe je známý svou vášní pro klub "Rudých ďáblů". Od skupiny bank v čele s americkým kolosem Goldman Sachs má už také domluvené podmínky financování. Ovšem už v loňském roce se sir Ratcliffe pokoušel získat jiný anglický fotbalový tým Chelsea FC, bohužel neúspěšně.

Ať už bude dohoda jakákoliv a předčí cenu 5 miliard liber, překoná tak rekordní cenu dosud prodaného sportovního týmu - přičemž NFL Denver Broncos je v současné době nejdražší po loňském převzetí za 3,8 miliardy liber. Mimo jiné se předpokládá, že nabídku dále předložila také další saúdská a americká konsorcia.