Je Djokovič nejlepším tenistou všech dob? Srbská hvězda překonala další milník

Novak Djokovic.

Novak Djokovic.FOTO: Novak Djokovic

Jedno z nejlepších tenisových es všech dob překonalo další milník. Novak Djokovič na prvním místě světového žebříčku už strávil neuvěřitelnou dobu. A to 377 týdnů! Vyrovnal tak maximum bývalé německé hvězdy Steffi Grafové.

Srb v posledních letech dominoval mužskému tenisovému okruhu, avšak minulý rok ze svého piedestalu spadnul. Z nejvyšší příčky žebříčku ATP (Asociace tenisových profesionálů) byl sesazen i proto, že se mu nepodařilo odcestovat na některé turnaje, neboť má odmítavý postoj vůči očkování proti covidu-19.

V letošním roce se nicméně na vrchol opět vrátil díky vítězství v Melbourne. Čímž zároveň dorovnal i rekord Rafaela Nadala v počtu grandslamových titulů. Obě tenisové hvězdy jich mají na svém kontě dvaadvacet.

Tím, že se srbský tenista dotáhl na legendární Němku, opět vyvolal debaty, týkající se otázky nejlepšího tenisty všech dob.

Djokovič by si tento status mohl bezesporu nárokovat, neboť na čele světového žebříčku strávil celkem 6 let a 31 týdnů a nezdá, že by se jeho kralování v dohledné době chýlilo ke konci.

Mužský rekord překonal už před dvěma lety, kdy předčil 310 týdnů Švýcara Rogera Federera. Světová jednička začala s tenisem ve čtyřech letech a rychle své jméno zapsala i do juniorských žebříčků.

Navzdory útrapám, které přinášelo vyrůstaní v Srbsku zmítaném válkou, patřil Djokovič k největším evropským talentům.

Do žebříčku, jemuž vládne nejdelší dobu, poprvé nakouknul ve svých osmnácti letech. Svůj první grandslamový turnaj vyhrál v roce 2008 a stal se prvním Srbem, který vyhrál jeden ze čtyř nejprestižnějších tenisových turnajů ve dvouhře. Později téhož roku získal bronzovou medaili na olympijských hrách v Pekingu.

Roky plynuly a Djokovič se poměřoval s těmi nejlepšími. Během let se na pozici světové jedničky střídal s Federerem a Nadalem.

Španělská jednička pak donedávna držela primát v počtu grandslamových titulů, který mohl Srb překonat již v minulém roce.

Zapletl se však do sporu týkajícího se australského mandátu na očkování proti covidu-19 vztahující se k neočkovaným, kterým bylo znemožněno cestovat. Neočkovanému Djokovičovi byla původně udělena výjimka, ta se však kvůli veřejnému pozdvižení dostala pod kontrolu. Jeho vízum bylo nakonec zrušeno a Djokovič byl deportován před začátkem turnaje Australian Open.

V turnaji nakonec zvítězil Nadal, čímž překonal Djokoviče a Federera v počtu grandslamů. Později v roce 2022 Djokovič soutěžil na French Open, kde prohrál ve čtvrtfinále s Nadalem, který turnaj nakonec vyhrál.

V červenci téhož roku otočil Djokovič svou nešťastnou sezónu vítězstvím ve Wimbledonu a získal 21. grandslamové prvenství. Fenomenálního Španěla pak dorovnal na lednovém Australian Open.