Jaškin si definitivně zavřel dveře do českého národního týmu

Dmitrij Jaškin.

Dmitrij Jaškin.FOTO: Profimedia.cz


O tom, že Dmitrij Jaškin se vzdal svým působením v KHL jakékoliv možnosti účasti za český národní hokejový tým, už se v minulosti psalo. Ovšem po zveřejnění výročního videa petrohradským hokejovým klubem na svých sociálních sítích bude mít tuto možnost nejspíš téměř nadobro nedostupnou. V Rusku se 23. února slaví Den obránců vlasti, v sovětských časech známý jako Den Rudé armády, a petrohradský klub v něm samozřejmě gratuluje všem "obráncům" a bohužel ne těm hokejovým. Konkrétně sám Dmitrij Jaškin v něm prohlásil: "Gratuluju všem obráncům vlasti." 


Viceprezidentem a trenérem SKA Petrohrad je Roman Rotenberg, blízký přítel Vladimira Putina. Podpora ruského režimu je tedy v tomto případě více než jednoznačná.

Poslední zápas základní části KHL na ledě v Soči, který se konal právě na ono výročí Dne obránců vlasti, odehrál petrohradský tým ve speciálních dresech s kompletní vojenskou tematikou v barvě khaki, černé a maskovací. Včetně vyobrazení ruské vlajky, která se na dresech běžně nenachází. "Náš klub byl založen v roce 1946 speciálně jako klub pro leningradské funkcionáře, takže 23. únor je pro SKA obzvláště důležitým dnem," citoval server Sports.ru Romana Rotenberga.

Před návratem do KHL působil Jaškin jednu sezonu i v NHL, kde tehdy podepsal roční smlouvu s klubem Arizona Coyotes. Jeho působení ale nebylo příliš dlouhé. Zúčastnil se pouze 12 zápasů, když v zápase proti Nashville Predators utrpěl vážné zranění kolene.

Po vypršení smlouvy s Arizonou Coyotes dostával sice několik nabídek z NHL. Přesto se nakonec rozhodnul pro finančně výhodnější smlouvu s SKA Petrohrad, který za něj dokonce zaplatil Dynamu Moskva kompenzaci 45 milionů rublů (19 milionů korun). Hlavní trenér Roman Rotenberg jmenoval Jaškina kapitánem mužstva paradoxně v den, kdy před 54 lety proběhla invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.


Celá Jaškinova rodina, včetně manželky, pochází z Ruska. Přesto dle svých slov rád reprezentuje Českou republiku a je i "napůl Čech", protože čeština je jeho první jazyk a v Česku žije celý život. V 17 letech zde také získal občanství. Rozhodnutí o neúčasti v reprezentaci České republiky pro něj byl tedy šok.

"Rozhodnutí, že nemůžu reprezentovat, bylo pro mě nečekané, a ne moc příjemné. Ale toto rozhodnutí učinila Česká republika nebo ti, kteří tam hokej řídí, takže s tím nemůžu nic dělat," prohlásil Jaškin k rozhodnutí na svých sociálních sítích.

"S kluky, kteří podepsali v Rusku, se rozcházíme v otázce morálky. Oni si neuvědomují, že Ukrajina bojuje za to, aby se válka nerozšířila do dalších evropských zemí," uvedl Hadamczik pro sport.cz. Jaškin aktuálně vede bodování celé Kontinentální ligy, samozřejmý nástup za českou reprezentaci, jako v minulosti, to ale za současných okolností bohužel nebude.