IQ klesá, protože lidi už nepotřebujou intelekt, tvrdí Grznár

Filip Grznár.

Filip Grznár.FOTO: I Am Fighter


Kariéra i mediální obraz YouTubera, kulturisty a MMA zápasníka Filipa Grznára je z velké části postaven na kontroverzi. Ať už se bavíme o rasistických výrocích, o pohledu na válku. On rozhodně ví, jak na sebe upozornit.


Nejinak je to v i nedávném videu na Instagramu, kde říká, že podle něj jsou lidé stále hloupější. Grznár se takto vyjádřil na Instagramu kulturistika.com.

"Mně přijde, že prostě intelekt lidí s generacema jakoby klesá," začíná video publikované ve spolupráci s účtem Kulturistika.com. "Jo, ono je to logický, dneska je ta doba, že jo, doba informací. Cokoliv potřebuješ vědět, udělat, zjistit, tak si najdeš na internetu, ty informace jsou."

"Už nemusíš přemýšlet, tím pádem prostě logicky to IQ klesá, protože ti lidi nepotřebujou ten intelekt," rozvíjí Grznár myšlenku dále. "Stačí prostě, že se můžou někde na něco podívat, že prostě jo.. čili, já si myslím, že to tak je a na těch mladejch je to strašně vidět. To jsou prostě kolikrát takoví tupci, že to prostě nechápeš, ty vo**," dodává poté se smíchem.

Ať už s Grznárem souhlasíte nebo ne, faktem je, že vědecké studie skutečně něco takového naznačují. Norští vědci publikovali studii, kde analyzovali IQ u téměř tři čtvrtě milionu mužů narozených mezi lety 1962 a 1991. Přestože mezi lety 1962 až 1975 zjistili nárůst o 3 procenta, poté došlo k dlouhodobému poklesu. A důvodem by skutečně mohla být digitální demence. Na problém snižujícího se IQ upozorňuje také americký analytik Evan Horowitz.


Sledující v komentářích pod videem však s Grznárem příliš nesouhlasí. "Já nechápu jak tohle může říct člověk co fetuje…sorry ale asi se pohybuješ mezi tupci… asi tím to bude," napsal výsměšně jeden sledující. "Nojo no, jak si nepřejeme válku, tak jsme hloupí, viďte pane Grznár," vysmíval se mu další. "Kvantový fyzik promluvil," přidal se třetí. 

Jenže se ukázaly i hlasy poukazující na mezigenerační propast, která je poplatná na obě strany.

"Naši fotři a dědkové o nás říkali to samé," přidal svůj názor jeden sledující. "Na druhou stranu, když někdy vidím komentáře na Facebooku, tak si myslím pravej opak," odkazoval jiný uživatel na fakt, že Facebook používají především starší ročníky. "Ok, právě sem viděl Grznára hodnotit něčí intelekt. Myslím, že internetu bylo dneska dost..." uzavřel debatu poslední.