Těžké období. Rodina zaplatila kvůli kauze s rasismem

Azeem Rafiq.

Azeem Rafiq.FOTO: Profimedia.cz


Bývalý hráč kriketu se v pátek dozvěděl, že byl zproštěn vznesených obvinění a rozpovídal se o tom, jaký efekt na něj celý případ měl. Michael Vaughan byl obviněn z užití rasistických výrazů proti bývalému spoluhráči Azeemovi Rafiqovi a třem dalším asijským hráčům. Údajně na účet Rafiqa, Adila Rashida, Rana Naved-ul-Hasana a Ajmala Shahzada pronesl, že "Vašeho druhu je tu až příliš, měli bychom si o tom promluvit." O kauze psal také The Telegraph a BBC.


Ovšem na základě "rovnováhy pravděpodobnosti" byl Vaughan po osmidenním slyšení s kriketovou disciplinární komisí, které proběhlo v průběhu března, zproštěn obvinění. Komise rozhodla, že obvinění nemůže být prokázáno.

Vaughan, který vznesená obvinění kategoricky odmítal, promluvil o tom, jaký dopad případ měl na jeho rodinu už od doby, co Rafiq vznesl obvinění o rasové diskriminaci v klubu Headingley. Mluvil o stresu, který celý případ znamenal pro jeho ženu a děti, zatímco se snažil očistit své jméno. "Prostě jsem propukl v pláč," uvedl v rozhovoru pro The Telegraph. "Byla to zkrátka čistá úleva, když váš právník řekne, že jste čistí."

"To nejtěžší pro mě bylo sledovat utrpení mojí rodiny a rodin Azeema Rafiqa, Adila Rashida a všech zúčastněných chlapů. Trauma, kterým si tito jedinci museli projít, není vůči lidem spravedlivé." 


"Když vaše žena musí šestnáct měsíců brát beta blokátory a vy se vzbudíte uprostřed noci, jen abyste ji viděli plakat, je neskutečně těžké. Každý, kdo má děti, ví, že toho moc navenek neukazují, ale vím, jak těžké to pro ně bylo stejně jako pro děti ostatních zúčastněných."

Po svém pátečním zproštění viny se Vaughan navíc vymezil proti rasismu i na svém Twitteru. 

"Bylo zároveň náročné a znepokojující slyšet o bolestivých zkušenostech, které Azeem během uplynulých tří let popisoval. Výsledek těchto řízení nás nesmí odvést od základní zprávy, že pro rasismus není v kriketu, nebo obecně ve společnosti, místo."