Gymnastka promluvila o pokoření pochybností o sobě samé

Alice Kinsella.

Alice Kinsella.FOTO: Profimedia.cz


Britská gymnastka Alice Kinsella usiluje o evropskou slávu a s pomocí sportovní psychologie dosahuje nových výšin, informoval server theguardian.com. Málokterý gymnasta v Británii se pustí do tak uspokojivé a odvážné sestavy, kterou předvádí na kladině Alice Kinsella. Hned na začátku svého vystoupení se Kinsella vrhá do kotrmelce bez rukou, na který okamžitě naváže dvěma po sobě jdoucími salty vzad s tělem v rovné poloze.


"Mám pocit, jako bych létala," uvedla Kinsella s úsměvem v rozhovoru pro The Guardian. "Vůbec nedávám ruce dolů."

V průběhu let ale Kinsella samozřejmě spadla mnohokrát. To ji však nezastavilo a tak se stala klíčovou součástí britského týmu na mistrovství Evropy v turecké Antalyi a zároveň jednou z nejvýznamnějších britských gymnastek své generace. 

Ačkoli je sportovní dlouhověkost stále běžnější, v gymnastice je stále vidět, že upřednostňuje nejmladší sportovce. Ve svých 22 letech se však Kinsella svým způsobem vymyká. V sedmi sezónách se jako seniorka s každým dalším rokem postupně zlepšovala, místo aby spěchala a vyhořela. A vyhledání sportovního psychologa bylo pro její napjaté nervy transformující.


"Když přišlo na závody a byla jsem mladší, tak jsem se cítila opravdu špatně. Třásla jsem se, protože jsem byla strašně nervózní. Nechtěla jsem spadnout, nechtěla jsem vypadat špatně. S psychologem jsem pracovala na svém dýchání a říkala si, že 'co se stane, stane se'," cituje ji The Guardian.

Zasloužené úspěchy nicméně střídaly i pády a mladá gymnastka propadla pochybám. Některé z jejích pochybností o sobě samé pramenily z negativních komentářů, které četla na internetu a které si vnitřně uvědomovala. Nejvíce frustrující období přišlo těsně před olympiádou, kdy se jí dostalo značné pozornosti jak kvůli pochybnému procesu olympijského výběru, tak kvůli ostře kritizovanému řešení situace kolem Becky a Ellie Downieových, jejichž bratr Josh nečekaně zemřel. Jedna z Kinselliných trenérek, Christine Still je manželkou bývalého reprezentačního trenéra Colina Stilla, který byl v té době vyšetřován. 

Někteří fanoušci spekulovali o tom, že Kinsella byla zvýhodněna, což gymnastka i její tělocvična veřejně řešily. Její následné výkony prokázaly její schopnosti nade vší pochybnost.

"Když jsem šla na olympiádu, nedávalo mi to žádnou naději," uvedla. "Člověk se to snaží nečíst, ale jako sportovec si to přečte. Budete to číst dál. Čím víc toho čtete, tím víc se toho objevuje. Je těžké to ignorovat, ale myslím, že vás to motivuje ještě víc. Motivuje vás to dokázat, že se mýlí, a to se mi asi podařilo."