Fotbalové MS dvacítek se mělo konat v Indonésii. Konzervativní muslimové nesouhlasili s účastí Izraele

To jsou veletoče.

To jsou veletoče.FOTO: Profimedia.cz


Fotbalové mistrovství světa hráčů do dvaceti let se bude nakonec konat v jiné zemi. Mezinárodní federace FIFA rozhodla o jeho přesunu z Indonésie do Argentiny. A to kvůli odporu konzervativních muslimů.


29. března bylo potvrzeno, že Indonésie přestane být pořadatelem kvůli "aktuálním okolnostem", kdy se konaly protesty proti účasti Izraele na turnaji. Velká část indonéského obyvatelstva, které je převážně muslimské, vyjádřila svůj nesouhlas s účastí Izraele na turnaji během březnového protestu v hlavním městě Jakartě. Prezident FIFA, Gianni Infantino, se setkal s prezidentem Indonéského fotbalového svazu (PSSI) Erickem Thohirem, aby ho o rozhodnutí informoval.

Argentinská fotbalová asociace (AFA) podala nabídku na pořádání turnaje hned o den později na kongresu jihoamerické konfederace CONMEBOL a po inspekci delegace FIFA byla minulý týden Argentina vybrána jako nový pořadatel. "Rád bych poděkoval AFA a zejména jejímu prezidentovi Claudiu Tapiovi, stejně jako vládním orgánům za jejich odhodlání uspořádat tuto velkolepou akci v tak krátkém čase," oznámil změnu Infantino skrze oficiální stránky FIFA.


"Mistrovství světa hráčů do 20 let hraje klíčovou roli v úsilí FIFA o podporu juniorského fotbalu na celém světě. Od roku 1977 se tohoto turnaje účastní někteří z nejlepších hráčů posledních desetiletí, včetně Diega Armanda Maradony, Lionela Messiho, Paula Pogby, Erlinga Haalanda a mnoha dalších. To, že se letošní ročník koná v zemi, která fotbalem žije a dýchá, bude pro budoucí hvězdy obrovskou inspirací," pokračoval pak Infantino v postu, který zveřejnil na svůj Instagram. 

Narážel tím na neuvadající nadšení, které v Argentině stále panuje po vítězství reprezentačního týmu na světovém šampionátu v Kataru. Argentina sama navíc drží v této věkové kategorii rekordních šest titulů.

Jihoamerická kvalifikace na mistrovství světa hráčů do 20 let se konala již v lednu, ale Argentina se na turnaj nekvalifikovala. Nyní na soutěži nahradí Indonésii. Losování hráčů na mistrovství světa do 20 let proběhne 21. dubna v Curychu, turnaj se oficiálně uskuteční od 20. května do 11. června.