Fanoušci Ukrajiny během zápasu s Anglií zesměšňovali Putina

Někdy nejde jen o fotbal.

Někdy nejde jen o fotbal.FOTO: kaocko.cz


Během fotbalového zápasu Anglie proti Ukrajině se k hřišti snesla papírová letadélka a mezi fanoušky se rozezněla posměšná písnička proti Putinovi. Jednalo se o kvalifikační zápas pro mistrovství světa 2024 a i sami hráči před začátkem zápasu dali najevo solidaritu Ukrajině a volali po ukončení války. 


Následně se pak během 24. minuty zápasu z tribun vznesla do vzduchu záplava papírových letadélek v ukrajinských barvách. Zároveň s tím se také mezi fanoušky rozezněla upravená verze písně "10 německých bombardérů" zaměřená na Rusko a jeho vůdce.

Celá akce proběhla na podporu žádosti prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, o poskytnutí západních stíhaček v boji s ruskou invazí. Jeho podporovatelé tak připravili papíry s textem upravené písně "Žádné ruské bombardéry" a distribuovali je mezi ostatní fanoušky, aby se mohli připojit. Stovky fanoušků tyto texty však využily k složení žluto-modrého papírového letadélka, které vyslaly směrem k hřišti. 

Píseň začíná takto: "Ve vzduchu bylo deset ruských bombardérů... a ukrajinská air force jeden sestřelila" a v textu specificky zmiňuje i americké stíhačky F-16, o které Zelenskyj žádá. Jeden z anglických fanoušků reagoval: "Píseň 10 německých bombardérů je naše, ale nevadí mi, že si ji Ukrajina půjčila, ten text je skvělý!"


Hráči obou týmů se před zápasem spojili a v gestu solidarity drželi ukrajinskou vlajku, na které bylo napsáno slovo "mír". Sám ukrajinský tým přišel na hřiště zabalený ve své vlajce. Zároveň i pro fanoušky bylo v hledišti připraveno 4500 ukrajinských vlaječek, skrze které mohli vyjádřit svou podporu. Na zápas bylo také pozváno více jak 1000 uprchlíků a jejich rodin. Puštění ukrajinské hymny se tak stalo emotivním a silným momentem. 

Bývalá hvězda ukrajinské fotbalové reprezentace a její předchozí kapitán Andrij Ševčenko se před zápasem podělil o své myšlenky ohledně svých krajanů: "V těchto velmi těžkých časech jsme se všichni spojili."

K zápasu se vyjádřil také manažer anglického týmu Gareth Southgate pro Channel 4: "Jednoznačně vysoce respektujeme vše, co se na Ukrajině děje. Je zde spousta poklon, sympatií a podpory pro Ukrajinu."