Druhý den soudu kvůli korupci ve fotbale. Berbr žádnou vinu nepřiznává. Proti korupci jsem bojoval, uvedl

Roman Berbr u soudu.

Roman Berbr u soudu.FOTO: Profimedia.cz


Roman Berbr, bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) čelí obžalobě společně s dalšími 20 lidmi z korupce a ovlivňování fotbalových zápasů. Obžalovaný je také klub Slavoj Vyšehrad. Dle obžaloby docházelo k ovlivňování výsledků zápasů výběrem rozhodčích na zakázku, celkem se má jednat o deset utkání, která obžalovaní ovlivnili. Přičemž pět zápasů se týká Romana Berbra. Motivací měl být postup klubu ze třetí ligy do druhé s cílem dosáhnout vyšší prestiže. 


Hlavní líčení začalo v pondělí u plzeňského soudu, na který se všichni z obžalovaných dostavili. Všichni byli u soudu vyzváni, aby uvedli, zdali se cítí vinni či nevinni, přičemž většina obžalovaných společně s hlavním obžalovaným Romanem Berbrem uvedli, že se cítí být v této kauze nevinni. Roman Berbr u pondělního soudu uvedl: "Neexistovala skupina rozhodčích řídících zápasy na zakázku, nebyl jsem žádnou hlavou ničeho. Dlouhodobě jsem bojoval proti sázkám."

Ovšem bývalý rozhodčí Tomáš Grímm u včerejšího soudu uvedl toto: "Cítím se být vinen. Trvám na dohodě o vině a trestu. Jsem ochotný vypovídat."


Dnes v 9:00 začal u okresního soudu v Plzni druhý den procesu, tentokrát jen s Romanem Berbrem, který si na dnešní soud připravil čtyřicet stran textu, ze kterých četl. Berbrovi hrozí až dvanáct let ve vězení za uplácení rozhodčích na utkáních Slavoje Vyšehrad. "Odmítám celkově kompletní obžalobu, na prvním místě to, že šlo o zločineckou organizaci. Žádná taková skupina neexistovala a já jsem nebyl její hlavou." 

U soudu uvedl, že o ovlivnění žádného zápasu nevěděl a nikdy s Romanem Rogozem o úplatcích nemluvil. Dále uvedl, že s dalšími třemi obžalovanými Tomášem Grimmem, Romanem Rogozem a Michalem Káníkem měl vztahy pouze na pracovní úrovni a nešlo o žádné osobní kontakty.

Soudce Žák oznámil, že u dnešního výslechu nikdo z dalších obžalovaných nesmí být, po Berbrovi by měl přijít na výslech Rogoz, což je druhý z hlavních obžalovaných. Další výpovědi mají proběhnout do konce týdne a poté v týdnu od 15. do 18. května.