Dostihový šampion míří do důchodu ve dvanácti letech

Vše jednou končí.

Vše jednou končí.FOTO: kaocko.cz


Bristol De Mai, trojnásobný vítěz dostihu Betfair Chase a držitel rekordu nejširšího rozpětí Grade 1 vítězství ve Velké Británii a Irsku, ve dvanácti letech končí svou závodní kariéru.


Oznámení přišlo poté, co se Bristol De Mai v sobotu účastnil Grand National Trial v anglickém Haydocku, kde zažil své nejslavnější chvíle a posbíral šest vítězství. Z jedenácti závodících koní doběhl Bristol poslední. Jeho spolumajitel Simon Munir následně zprávu o jeho odchodu uveřejnil na Twitter.

"Tým Double Green oznamuje, že Bristol De Mai končí svou dostihovou kariéru. Bylo privilegium ho vlastnit. Bristol je legenda a do důchodu odchází stoprocentně zdravý a šťastný. Naše díky patří Nigelovi, Sparkymu, Darylovi & a všem na Grange Farm. Všechny nás vzal na fantastickou cestu!"

"Je mu dvanáct a zažili jsme spolu devět neuvěřitelných sezón a byla to skvělá cesta. Při svém prvním startu se dostal do finále a pokračoval dál," uvedl dostihový manažer Anthony Bromley pro Racing Post. "Když našel Haydock, tak se prostě do toho místa zamiloval. Šestkrát běžel v Betfair Chase, třikrát vyhrál, v dalším skončil druhý a letos byl čtvrtý. Jeho poslední závod jsme chtěli udělat právě v Haydocku. Nevyhrál, ale vždy jsme měli v plánu, že tady bude závodit naposledy."


"Byl hvězda - byl to opravdu skvělý kůň. Byl nám také skvělým přítelem a za ta léta si vedl velmi dobře," řekl jeho trenér Nigel Twiston-Davies pro Racing Post.

"Vyhrát třikrát Betfair Chase je nějaký úspěch - byl jeden z nejlepších své éry. Byl třetí v Gold Cup, závodit začal ve třech letech a odchází ve dvanácti. Bylo to devět krásných let. Jsme na něj moc pyšní."

Simon Munir a Isaac Souede ho koupili jako tříletého ve Francii od Guillaume Macaire a pod vedením svého trenéra Nigela Twinston-Daviese hned v roce 2014 získal své první Grade 1 vítězství. Za svou dostihovou kariéru vyhrál celkem dvanáct různých dostihů a na odměnách nashromáždil přes 900 000 liber. Konkrétní plány pro jeho důchod budou teprve oznámeny.