Djokovič odstoupil z turnaje v Indian Wells, bez očkování nesmí do USA

Novak Djokovič.

Novak Djokovič.FOTO: Novak Djokovic


Novak Djokovič požádal o zvláštní povolení o vstup do USA. Jeho žádost však byla podle všeho zamítnuta. V USA zůstávají v platnosti přísné zákony, které mají zabránit šíření Covid-19 a vyžadují, aby všichni návštěvníci doložili své očkování.


Djokovič, který není očkovaný proti covidu-19, požádal v únoru americkou vládu o zvláštní výjimku, aby mohl tento týden hrát na akci v Indian Wells a turnaji v Miami, který se uskuteční koncem tohoto měsíce. V minulosti ovšem Djokovič prohlásil, že by raději vynechal životně důležité události, než aby se nechal očkovat. Kvůli této skutečnosti se nezúčastnil už loňského turnaje US Open. Tentokrát doufal, že by mohl pro vstup do USA dostat výjimku. Pořadatelé Indian Wells ovšem potvrdili, že Djokovič odstoupil a že ho při losování nahradil Nikoloz Basilašvili.

Spor o to, zda odepřít Djokovičovi vstup, vyvolal mnoho výměn názorů, když ředitel Indian Wells Tommy Haas dříve řekl, že zákaz vstupu pro Djokoviče by byl "ostudou". Turnaj v Indian Wells, který se koná v Kalifornii, je jedním z největších tenisových turnajů mimo čtyři grandslamy. Djokovičova neúčast by tak mohla mít značný vliv i na jeho boj o pozici světové jedničky před French Open, kde by ho mohli dostihnou hráči jako Carlos Alcaraz a Stefanos Tsitsipas.

V loňském roce Djokovič Australian Open vynechal poté, co byl držen v izolaci a následně deportován ze země. Lednový Australian Open pak vyhrál ve velkém stylu, když na cestě za vítězstvím ztratil pouze jeden set.


S tenisem začal Djokovič ve čtyřech letech. Roku 1993, v šesti letech, ho jako talentované dítě objevila srbská tenisová legenda Jelena Genčićová v Kopaoniku, kde jeho rodiče provozovali rychlé občerstvení. Když tehdy mladého Novaka viděla hrát na kurtu, prohlásila, že je to největší talent, který viděla od dob Moniky Selešové.

Genčićová s ním pak spolupracovala více než šest let do doby, než byl Djokovič přijat na akademii v německém Oberschleißheimu. Od čtrnácti let pak začal soutěžit na mezinárodních turnajích. Ve své věkové kategorii zvítězil ve dvouhře a čtyřhře na mistrovství Evropy, na kterém pomohl ke zlatu i srbskému družstvu.