Djoković je jedničkou nejen v tenisovém světě

Tento tenista je fenomén.

Tento tenista je fenomén. FOTO: Facebook Novak Djokovic


Není pochyb o tom, že by Novak Djoković nepatřil do světové elity tenistů. Vítězství nad řeckým reprezentantem Stefanosem Tsitsipasem znamenalo pro Djokoviće desátý titul v mužské dvouhře na Australian Open a 22. grandslamové vítězství, čímž se zařadil vedle Rafaela Nadala do čela historického žebříčku. V emotivním rozhovoru Djoković vysvětlil, že jeho poslední úspěch znamená jeho "největší vítězství". Každý si určitě pamatuje na trable ohledně covidu, když se nemohl turnaje účastnit.


Novak Djoković je známý svým postojem k očkování proti Covid-19. Původně měl sice pro účast na loňském Australian Open udělenou výjimku z povinné vakcinace, ta mu ale byla po příletu do Melbourne zpochybněna a díky těmto skutečnostem mu bylo po rozhodnutí soudu australskými úřady odebráno vízum a na tři roky byl vyhoštěn ze země.

V Austrálii bylo v té době očkování povinné a Djoković, který ho odmítal, byl tak podle tvrzení tamní vlády nebezpečný kvůli svým názorům na očkování. Hvězdný srbský tenista tak musel těsně před startem úvodního grandslamu sezony opustit zemi.

Kvůli tomu přišel i o možnost účasti na dalších velkých turnajích v Americe, včetně US Open. Ve Wimbledonu sice titul obhájil, ale přišel o body, kvůli rozhodnutí tenisových organizací, které reagovaly na londýnský zákaz startu ruských a běloruských reprezentantů. Ve světovém žebříčku se tak propadl na 7. místo. Velké množství hráčů ho ovšem stále vidělo mezi prvními. "Djoković je největším hráčem, který kdy vzal do ruky raketu," citoval poraženého finalistu Stefanose Tsitsipase server bbc.com.

Djokovićovi fanoušci stojí pevně za ním a jsou náležitě hrdí na svého sportovce. Zejména i proto, že se Djoković sám považuje za velikého vlastence. A aféra s očkováním je v tom jedině utvrdila.


"Novak Djoković je pro Srbsko žijící legendou a stejně tak pro Srby v Bosně. Drtivá většina Srbů se s ním identifikuje. Je adorován nejen pro sportovní úspěchy, ale také v symbolické rovině. Když třeba mluví v rozhovorech o svém dětství, nezapomene zmínit Kosovo a bombardování Srbska v roce 1999, což je významná událost v srbské kolektivní paměti a také pro Djokovićovu generaci. Tehdy mu bylo dvanáct let," jak citoval balkanistu Ondřeje Žílu z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy server zpravy.aktualne.cz.

Naštěstí Austrálie opatření proti koronaviru rozvolnila a Djoković měl tak cestu na letošní Australian Open otevřenou. Opatření se postupně rozvolňují i v dalších zemích. Novak Djoković tak jistě vítězstvím na Australian Open nekončí.

"Pořád mám spoustu motivace, takže uvidíme, jak daleko mě zavede. Nechci se zastavit na čísle 22, nemám to v úmyslu. Už mi sice není 25, ale vím, že když se fyzicky i psychicky cítím dobře, mám šanci proti komukoli," citoval Djokoviće server bbc.com.