Chelsea se utrhla ze řetězu. Nákupní horečka se vyšplhala do miliard

Jak to bude dále?

Jak to bude dále?FOTO: Chelsea Football Club


Londýnská Chelsea se v lednovém přestupovém okně utrhla ze řetězu. Od léta 2022 trpí nákupní horečkou. V tom období klub převzal nový majitel Todd Boehly, který na přestupech utratil již 600 milionů liber, což je téměř 16 miliard korun. Jak je ale něco takového možné ve světě, kde by měla fungovat politika finančního fair play?


Předpisy UEFA FFP (financial fair play) jsou navrženy tak, aby omezovaly nadměrné výdaje klubů. Premier League má rovněž svá pravidla, která stanovují strop ztrát, které klub může utrpět během tříletého cyklu. 

Chelsea nicméně našla v pravidlech skulinku. Rozhodla se totiž, že náklady za hráče rozloží tím, že s nově příchozími podepíše dlouholeté kontrakty.

Fotbalový finanční expert Kieran Maguire se na situaci zaměřil a vydedukoval z ní jasnou rovnici. "Chelsea se rozhodla, že náklady na hráče rozloží v dlouholetých cyklech. Což znamená, že podpis Myhaila Mudryka na osm a půl roku je způsobem a řešením, jak obejít účetnictví FFP. Vezměte to tak, že těch 88 milionů liber, které za něj klub zaplatil, se rozdělí na 8 a půl roku. To vychází na něco málo přes 10 milionů liber ročně," uvedl pro Skysports.

Chelsea si touto taktikou rovněž zajištuje věrnost fotbalistů. Pokud se mladíci, které klub podepsal, vyprofilují ve skvělé hráče, nemusí se obávat, že by je někdo vykoupil. Neboť mají dlouholetou smlouvu již podepsanou.


Nicméně nevýhoda tkví v tom, že i když hráč nebude podávat adekvátní výkony, bude stejně pod dlouholetým kontraktem a pravděpodobně bude pobírat vysoký plat. Klub jako Chelsea je pak vázán k tomu, aby tyto mzdy vyplácel po dobu následujících šesti či sedmi let. "Proto, pokud to funguje, je to fantastické, ale pokud ne, tíží to klub trochu jako kotva, která věci zpomaluje," dodal Maguire.

Kotva, která může narazit do pevniny zvané Premier League. V anglické nevyšší soutěži mají kluby omezený počet hráčů. Na jejich soupisce může figurovat maximálně pětadvacet členů.

Dalším problémem v této strategii jsou i nová pravidla udržitelnosti UEFA, která budou platit od příštího léta. Kdy kluby budou moct utrácet nejprve 90 procent, poté 80 a následně pouze 70 procent ze svých celkových příjmů na mzdy, poplatky za agenty a čisté náklady za přestup.

"Aby Chelsea tudíž prošla skulinka, kterou našla v pravidlech FFP, musí se kvalifikovat do Ligy mistrů. Pokud se nekvalifikujete, bude to mít významný dominový efekt."

K Lize mistrů má Chelsea zatím poměrně daleko, protože v domácí lize se nachází až na desátém místě tabulky, přičemž aby se kvalifikovala do dalšího ročníku milionářské soutěže, tak musí skončit nejhůře čtvrtá anebo vyhrát Ligu mistrů v této sezoně. Což ovšem také nebude jednoduché, neboť ji v cestě stojí houževnatá Borussia Dortmund.