Čeští junioři se rvali o zlato jako lvi

O tohle sportovci svádí boje.

O tohle sportovci svádí boje.FOTO: kaocko.cz

Mistrovství světa v ledním hokeji do 20 let je soutěž juniorských družstev. Turnaj se koná každou zimu již od roku 1977. První ročník se odehrával v Československu. Letošní ročník hostila kanadská města Moncton a Halifax od 26. prosince 2022 do 5. ledna 2023.

Původně se mělo mistrovství odehrávat v Novosibirsku a Omsku v Rusku, ale vzhledem k politické situaci a invazi Ruska na Ukrajinu, bylo Rusku mezinárodní federací ledního hokeje hostitelství odebráno. Deset reprezentací bylo rozděleno do dvou skupin po pěti týmech.

Mezi favorizované týmy patřila domácí Kanada, Spojené státy americké, Finsko a Švédsko. Český tým mezi největší favority nepatřil, a tak byl pro mnohé jeho postup do finále překvapením. Naděje na medaili se začala utvářet již v zápasech skupiny A, kdy Češi ovládli tabulku a skončili na prvním místě, skupinu B vyhráli Finové.

Ve čtvrtfinálovém zápase se Češi utkali s týmem Švýcarska, ve kterém zvítězili 9:1. Po tomto úctyhodném výsledku následovalo semifinálové klání se Švédskem. Se Švédy se Čeští junioři utkali již v základní skupině a bohužel prohráli v prodloužení. Švédům bylo tedy rozhodně co vracet. Povedlo se! Výhra 2:1 v prodloužení poslala Česky národní tým do boje o zlato.

O zlatou medaili na mistrovství světa juniorů hráli Češi po 22 letech. První dvě třetiny se zapas vyvíjel ve prospěch Kanady, ale v 53. minutě přišel první gól Jiřího Kulicha a hned v 54. minutě vyrovnal Jakub Kos. Zápas se tak dostal do prodloužení, ve kterém Češi na Kanadu nestačili. Z mistrovství světa si odvezli stříbrnou medaili, což si zaslouží veliký respekt, neboť je to první cenný kov od bronzové medaile v roce 2005.

"I stříbrná má pro nás cenu zlata," říká kapitán týmu Stanislav Svozil. Nezbývá než souhlasit a pogratulovat reprezentantům k úžasnému úspěchu v tak silné konkurenci.