Čekala, že se nedožije Vánoc, teď hlásí vítězství. Navrátilová znovu porazila rakovinu

Martina Navrátilová.

Martina Navrátilová.FOTO: Profimedia.cz


Tenisová ikona Martina Navrátilová v rozhovoru s Piersem Morganem odhalila, že se úspěšně vyléčila z rakoviny. Nemoc jí byla diagnostikována v listopadu.


Svět o své nemoci slavná tenistka informovala skrze The Times začátkem roku 2023. "Tahle dvojitá smůla je sice závažná, ale stále opravitelná. Doufám v příznivý výsledek. Chvíli to bude smrdět, ale budu bojovat se vším, co mám."

Děsivou dvojitou diagnózu, rakovinu prsu a hrtanu, se tenistka dozvěděla poté, co jí po Turnaji mistryň ve Forth Worth natekla lymfatická uzlina. Přestože si nejprve myslela, že se jedná o následek vakcíny proti pásovému oparu, výsledky ukázaly rakovinu. 

V rozhovoru také mluvila o tom, jak se cítila "jako na horské dráze", když se pustila do intenzivní léčby. Každý den po dobu tří týdnů podstupovala radiační léčbu smíchanou s třemi týdenními koly chemoterapie, prohlásila, že jde o rozhodně tu nejtěžší věc, co kdy udělala. 

"První týden jsem měla chemoterapii i radiaci najednou. Když se začnete cítit bídně, nejste si jistí, z čeho to je. Zasáhne vás to ze všech stran." 

Kvůli léčbě musela Navrátilová se svou manželkou Julií Lemigovovou odložit plánovanou adopci dítěte.


"Tři dny jsem žila v naprosté panice a myslela jsem si, že příští Vánoce už neuvidím. Napadl mě seznam všech věcí, které jsem chtěla stihnout. Může to znít velmi povrchně, ale říkala jsem si OK, jaké frajerské auto chci fakt řídit, pokud mám žít rok?'"

Navrátilová byla poté v slzách, když jí ukázali video, jak na klinice zvoní na zvon, což znamenalo konec její léčby. "Pláču, jen co se na to znovu dívám, protože se prostě nemůžete dočkat, až na ten zvon zazvoníte," řekla. 

Během své kariéry, trvající mezi lety 1973 až 2006, se Navrátilová stala nejúspěšnější hráčkou Open éry. Podařilo se jí získat 59 grandslamových titulů, včetně 18 titulů v dvouhře a 41 titulů ve čtyřhře a smíšené hře, což je dodnes rekord, stejně jako jejích devět wimbledonských šampionátů ve dvojhře. Dohromady získala 167 titulů v dvouhře a 177 ve čtyřhře. Její aktuální vyléčení je už druhým vítězstvím nad rakovinou. To první, nad rakovinou prsu, si připsala v roce 2010.