Bývalá ruská tenistka ostře zaútočila na Petru Kvitovou i celé Česko

Petra Kvitová.

Petra Kvitová.FOTO: Profimedia.cz


Česká tenisová hvězda Petra Kvitová nestačí zírat. Sotva otevřeně podpořila myšlenku, že by sportovci z Ruska a Běloruska neměli startovat příští rok na olympijských hrách v Paříži, dočkala se tvrdé reakce. Na Lvici z Fulneku ostře zaútočila na sociálních sítích bývalá ruská tenistka Světlana Kuzněcovová. „Propaganda a rusofobie, to není jen Kvitová, ale jde o postoj celého Česka,“ postavila se Ruska na stranu svých krajanů ohledně účasti na OH.


Kvitová svůj názor prezentovala i během prestižního turnaje v Miami, který vyhrála, když ve finále zdolala Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu. Místo, aby Kuzněcovová ocenila, jakým způsobem Češka přehrála rodačku z Moskvy, pustila se do české hráčky kvůli jejím postojům mimo tenisový kurt. Rusce vadí, že zmíněná tenistka veřejně podpořila myšlenku, aby sportovci z Ruska a Běloruska nemohli startovat na OH v Paříži v roce 2024.

Kvitová kvituje, že pořadatelé některých turnajů nenechali hráče ze zmíněných zemí hrát pod vlajkou Ruska a Běloruska. A například slavný Wimbledon ruské a běloruské tenisty loni dokonce vůbec nepozval.

Sportovci pykají za ruskou agresi na Ukrajinu, kdy umírají tisíce lidí a další museli v boji o holý život utéct ze svých domovů za hranice. „Podle mě by neměli startovat ani na olympiádě. Cítím to tak, že olympijské hry jsou symbolem míru a přátelství mezi národy. Je tam jasné poselství, že na světě nechceme války," citoval už dříve dvojnásobnou wimbledonskou šampionku server tennishead.net.


Česká tenistka tímto způsobem zareagovala na postoj Mezinárodního olympijského výboru, který účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách spíš podpořil, i když se řada sponzorů vymezila proti startu závodníků ze zmíněných zemí. „Můj postoj je stále stejný a jasný, jsem proti válce. Lidé na Ukrajině umírají, hlavní přece musí být zdraví a lidské životy," potvrdila Kvitová.

Bývalá známá ruská tenistka nezůstala jen u kritických slov směrem ke Kvitové, ale pustila se rovnou do celého Česka. „Je naprosto jasné, že Česko je proti ruskému lidu. Je to celé propaganda a rusofobie. Za mě by sportovci neměli být do těchto záležitostí zatahováni. Tenisté jsou tu od toho, aby hráli tenis,“ prohlásila útočně bývalá elitní hráčka.

Proti ruské agresi na Ukrajině se v minulosti veřejně vymezili i někteří ruští tenisté. V minulosti tak učinil například Andrej Rubljov či Darja Kasatkinová. Ta dokonce uvažuje o změně občanství.