Basketbalista na černé listině NBA, přesto Freedom bojuje za lidská práva

Enes Kanter Freedom.

Enes Kanter Freedom.FOTO: Profimedia.cz


Už je to více než rok, co Enes Kanter Freedom odehrál svůj poslední NBA zápas, ale z očí veřejnosti nezmizel, protože se nepřestává zasazovat o lidská práva po celém světě.


Bývalý basketbalista Freedom obdržel ve středu v Rivertonu v Utahu první cenu starosty města za uplatňování svobody projevu, jelikož vystupuje proti porušování lidských práv v Číně a dalších zemích po celém světě. Dvanáctý duben 2023 tak bude ve městě Riverton známý také jako "Den svobody Enese Freedoma". 

"Nejenže je fenomenální sportovec, skvělý basketbalista, ale zároveň je to prostě šampion," řekl pro portál Fox News Digital rivertonský starosta Trent Staggs. "Je velvyslancem svobody slova. A přistupuje k ní z pohledu, který mnozí z nás ne zcela doceňují, protože jsme tu vždy měli první dodatek. On ho ale v Turecku, jeho rodné zemi, neměl." Staggs dále řekl, že cena podporuje občany, kteří jsou "ambasadoři svobody slova a dokáží se ozvat proti nespravedlnosti". 

Freedom, na kterého Turecko nedávno vypsalo odměnu 500 000 dolarů za dopadení, dlouhodobě vystupuje proti porušování lidských práv ve své vlasti. V říjnu 2021 však ještě jako člen týmu Boston Celtics obrátil svou pozornost k Číně, když se zasazoval o nezávislý Tibet a označil vůdce Komunistické strany Číny za "brutálního diktátora".


Tato kampaň, v rámci které vyzýval i Nike, NBA a superhvězdu LeBrona Jamese, že zavírají oči před porušováním lidských práv v Číně, mu však přinesla spoustu problémů. 

V únoru 2022 byl Freedom vyměněn do týmu Houston Rockets, kde se ho však rychle zřekli. Od té doby v NBA nehrál a podle Fox News Digital jeho ani jeho agenta žádný tým neoslovil s žádostí o jeho služby. "Samozřejmě všichni vědí, že jsem na černé listině NBA kvůli názorům, které zastávám," cituje hráče Fox News. 

"Vždy jsme podporovali a budeme podporovat každého člena rodiny NBA, včetně Enese Freedoma, který vyjadřuje své osobní názory na společenské a politické otázky," vyjádřil se k situaci mluvčí NBA Mike Bass pro Fox Digital. Nicméně poté, co Freedom začal vystupovat proti Číně, mu jeho agent řekl, že pokud bude pokračovat, nikdy další smlouvu v NBA nedostane. Freedom se však rozhodl pokračovat v obhajobě nevinných.